2017.12.01 – 2018.01.01 ДӨРВӨН УЛИРЛЫН ДУУ

/Хэвлэлийн мэдээ/

Г.Занабазарын нэрэмжит Дүрслэх урлагийн музей арвин их сан хөмрөгөөсөө үзэгч болон судлаачдад зориулан цуврал үзэсгэлэн зохион байгуулдаг уламжлалтай билээ. Энэ удаад гадаад урлагийн сан хөмрөгөөс Японы модон барын бүтээлүүдээс бүрдсэн ”Дөрвөн улиралын дуу” нэртэй үзэсгэлэнг каталогийн хамт үзэгчдэд өргөн барьж байна. Эдгээр бүтээлүүд нь репродукц хэлбэрээр хадгалагдаж байгаа юм.

Үзэсгэлэнд Японы модон барын урлагийн төлөөлөгчид болох 40гаруй уран бүтээлчдийн зургууд байгаагаас XIX зуунд Дорнын Японы уламжлалт урлагийг дэлхийд таниулсан барын их мастерууд Китагава Утамаро (1753-1806), Сузуки Харунобу (1717/24-1770)зэрэг нэртэй бүтээлчдийн бүтээлүүд шигтгээ нь байх болно.

Эдгээр барын бүтээлүүд аж байдлын, байгалийн сэдвээс гадна тухайн ард түмний гоо сайхныг илэрхийлэгч эмэгтэйчүүдийндүрийг голчилж бүтээсэн нь нэнсонирхолтой. Эмэгтэйчүүдийн сэдэвт цуврал бар зургуудад “Үнэнчийн тэмцээн”, “Бүсгүйн өдөр ба цаг мөчүүд”, “Хайр дурлалын сонгомол дуунууд” гэх зэрэг нэртэйөрнөлгүйбэсрэг дүрийн бүтээлүүд олон бий. Тухайлбал,1794-1795 онуудад бүтээсэн “Гоо сайхнаараа алдаршсан зургаан бүсгүй” хэмээх цуврал зурагт япончуудын гоо сайхны таашаалын илэрхийлэл болсон бүсгүйчүүдийн дүрийгуран нарийн зураас, донж хөдөлгөөнөөр гайхамшигт илэрхийлсэн байдаг. Эдгээрээс харвал япон бар зурагтамьдралыг байгаагаар нь маш энгийнээр гарган харуулдаг уламжлалт дүрслэлийн онцлог байдаг бөгөөд энэ онцлог нь европын урлагт нөлөөлжээ.

Үзэсгэлэн 2017 оны 12-р сарын 1-ны 15 цагт нээгдэх ба 1 сарын хугацаатай үргэлжилнэ. Г.Занабазарын нэрэмжит Дүрслэх урлагийн музей

2017.12.01-ны 16:00 цагт “Барлах урлаг гэж юу вэ? лекц болно. Илтгэгч: Монголын График урлаг нийгэмлэгийн тэргүүн, МУЭ шагналт зураач З.УЯНГА